Jak osiągać cele, które wydają się nieosiągalne? Poznaj Drzewo Ambitnego Celu (Prerequisite Tree)

Drzewo ambitnego celu (ang. Prerequisite Tree) to narzędzie logicznego myślenia teorii ograniczeń, pomagające w planowaniu działań, które prowadzą do osiągnięcia trudnych, ambitnych, a nawet nierealnych celów. Dowiedz się jak się je tworzy i jakie daje korzyści.

Read More
5. konflikty i decyzje Ewa Kula-Pankau 5. konflikty i decyzje Ewa Kula-Pankau

Jak podejmować wspólne decyzje, żeby budować kulturę dialogu?

Decydując się na wspólne podejmowanie decyzji, zazwyczaj kieruje nami chęć uwzględnienia różnych perspektyw, wysłuchania głosów oraz dania ludziom realnego wpływu na decyzje. Najczęściej stosowaną metodą grupowego podejmowania decyzji jest głosowanie większościowe, które polega na wyrażaniu poparcia dla określonych opcji.

Zobacz, jakie konsekwencje to niesie oraz jakie są inne możliwości.

Read More
Ewa Kula-Pankau Ewa Kula-Pankau

Certyfikat TOC Thinking Processes Fundamentals

Otrzymałam certyfikat TOC Thinking Processes Fundamentals (procesy myślowe Teorii Ograniczeń) od TOCICO. Jest to pierwszy przyznany certyfikat TOC Thinking Processes Fundamentals w Polsce; i jeden z nielicznych w ogóle w obszarze procesów myślowych TOC w naszym kraju.

Read More
2. teoria ograniczeń Ewa Kula-Pankau 2. teoria ograniczeń Ewa Kula-Pankau

Kierownik projektu vs Kierownik liniowy – czy są zdani na konflikt?

Między kierownikami projektów a kierownikami zespołów trwa ciągła walka o ludzi. Ci pierwsi często mają poczucie, że muszą „się prosić” o odpowiednie osoby do realizacji projektu. Z kolei drudzy, są sfrustrowani brakiem zrozumienia, że pracownicy się nie rozdwoją. Organizacje projektowe stoją przed trudnym dylematem – mieć ludzi dostępnych do realizacji nowych projektów i stworzyć warunki do wykorzystywania pojawiających się okazji biznesowych, czy też mieć ludzi w 100% obłożonych pracą i minimalizować koszty operacyjne? W tym dylemacie tkwi jednak pewien haczyk – tylko jedna z tych opcji rzeczywiście przybliża firmy do sukcesu. Druga z nich – prowadzi prosto do porażki.

Read More

Rozwiewanie chmury, czyli jak podejmować trafne decyzje, rozwiązywać konflikty i tworzyć przełomowe rozwiązania

Jak często kończąc pracę, masz poczucie, że właściwie to nic nie zrobił_ś? Cały dzień ktoś zawracał Ci głowę bieżącymi sprawami albo zajmował_ś się gaszeniem pożarów, aż finalnie na Twoje zadania nie wystarczyło czasu?

Zobacz ja może pomóc Ci tzw. Chmura - narzędzie, które jednocześnie pomaga w radzeniu sobie z bieżącymi problemami, jak i w dbaniu o sprawną organizację pracy w przyszłości.

Read More

Zacznij leczyć przyczyny, a nie objawy - Drzewo Stanu Obecnego

Kiedy próbujemy rozwiązywać problemy, często zajmujemy się jedynie pewnymi symptomami, a nie przyczynami.

Zobacz jak w gąszczu problemów, z jakimi się zmagamy, znaleźć ten kluczowy - tzn. ten obszar, który powinniśmy zmienić, żeby realnie poprawić funkcjonowanie i wyniki firmy.

Read More
2. teoria ograniczeń Ewa Kula-Pankau 2. teoria ograniczeń Ewa Kula-Pankau

Systemowe podejście do projektów

Na przestrzeni ostatnich 50-60 lat, pojawiło się sporo opracowań analizujących przyczyny nieudanych projektów. Co ciekawe, przyczyny te pozostają zgoła niezmienne od dziesięcioleci.

Nadal jedynie 30% projektów jest realizowanych w budżecie, harmonogramie i dostarcza zakładaną wartość.

Obserwujemy problemy, wprowadzamy usprawnienia, a wyniki projektów nie ulegają znaczącej poprawie?

Poznaj 12 wskazówek Eda Walkera jak to zmienić. A dokładniej 12 wskazówek dla systemowego podejścia do projektów.

Read More

Ciągle gasisz pożary? Poznaj narzędzia myślowe teorii ograniczeń

"Zarządzanie staje się ciągłą żonglerką polegającą na decydowaniu, gdzie przydzielić przepracowanych ludzi i który z rozpoczynających się kryzysów chwilowo zignorować." R. Bohn (2000).

W organizacjach zazwyczaj mamy więcej problemów, niż czasu, żeby je rozwiązać. Dopóki drobne problemy możemy zignorować, nie ma to większych konsekwencji. Gorzej, kiedy chroniczne gaszenie pożarów staje się naszą codziennością, pochłaniając naszą uwagę i ogromne zasoby czasowe.

Read More
Ewa Kula-Pankau Ewa Kula-Pankau

Dlaczego projekty się spóźniają?

Syndrom studenta, do spółki z prawem Parkinsona, to dwa zjawiska opisujące naturę ludzką, które wpływają na (nie)terminowość projektów.

Zobacz, czym są i jak im przeciwdziałać.

Read More