Jak sobie poradzić, gdy ktoś z zespołu odmawia wykonania zadania?
Wyobraź sobie taką sytuację. Zarządzasz zespołem. Wpada Wam niestandardowe zadanie zlecone przez centralę. Zadanie jest proste, ale czasochłonne i trudno dopatrzyć się w nim jakiejś wymiernej korzyści dla firmy, a tym bardziej dla waszego zespołu. Ale wykonać je trzeba. Do realizacji zadania wybierasz osobę, której zakres obowiązków i kompetencji jest najbardziej zgodny z nowym zadaniem, przedstawiasz mu/jej sytuację, a w odpowiedzi słyszysz:
- nie mam czasu zajmować się takimi głupotami.
Co zrobisz?
Dla wielu menedżerów i menedżerek zderzenie z odmową, czy nawet okazywaną niechęcią, jest trudne. Pracownik powinien przecież po prostu wykonywać swoje zadania i być zaangażowan_ w pracę. Jeśli się do mnie tak zwraca, to świadczy o brak szacunku i uznania mojego autorytetu.
Co gorsza, tradycyjne metody zarządzania, w których osoby zarządzające z powodzeniem korzystały z władzy nadanej hierarchią, przestały się sprawdzać i odchodzą już do przeszłości. Coraz więcej mówi się o przywództwie transformacyjnym i służebnym, które są odpowiedzią na zmieniające się charakter pracy i oczekiwania pracowników, czy też wyniki badań nad tworzeniem odpowiedniego środowiska pracy.
Jak więc radzić sobie w sytuacji, gdy ktoś nie chce wykonać zadania?
Krok 1 [najtrudniejszy?]: Zaakceptuj sprzeciw.
Zaakceptuj, że człowiek jest człowiekiem i ma swoje emocje, motywacje i potrzeby. Ma prawo być zmęczony, poirytowany, przybity. Ma prawo nie tryskać entuzjazmem, kiedy zadanie wydaje mu się trudne, nudne, jest przeciążony.
Krok 2. Sprawdź, jak się masz z odmową. Uważaj na oceny i dopowiadanie złych intencji.
“On jest taki leniwy”, “Ona podważa mój autorytet”, “Klapki na oczy i nic poza standardowe zadania”, “W głowie się poprzewracało - musi to zrobić i już” - te myśli nikogo nie wspierają. Odłóż je na chwilę na bok.
Zamiast tego, sprawdź - jak się masz w związku z tą odmową? Może czujesz irytację, złość, zmęczenie, smutek, rozczarowanie, ...?
I teraz kluczowe - jakich Twoich wartości, czy potrzeb dotyka ta odmowa? Co jest dla Ciebie ważne? Może zależy Ci na współpracy? A może na szacunku, dotrzymywaniu umów, efektywności?
Emocje są niebiznesowe?
Skupianie się na swoich emocjach może się wydawać “niebiznesowe”, jednak mocno do tego zachęcam. Autentyczność, jest jedną z kluczowych cech dobrego lidera/i - budującą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli nie poświecisz tej chwili, na zastanowienie się nad swoimi motywacjami, trudno będzie Ci autentycznie przewodzić.
Krok 3: Spójrz na odmowę z zaciekawieniem. Okaż empatię.
“Za każdym NIE, stoi TAK dla jakiejś potrzeby.” - to słowa Marshalla Rosenberga, doktora psychologii i twórcy Porozumienia bez Przemocy.
Zastanów się - o co ta osoba chce zadbać, odmawiając? Co jest dla niej ważne?
Krok 4: Spróbuj znaleźć wspólne rozwiązanie, mając w pamięci poprzednie kroki
Jak już wiesz, na czym Tobie zależy i jesteś gotowa/y spojrzeć na sprawę z perspektywy drugiej osoby, zacznij rozmowę.
Zapytaj, co się kryje za odmową?
Wyraź, co jest dla Ciebie ważne.
Poszukajcie rozwiązania.
Powodzenia!