Jak sobie poradzić, gdy ktoś z zespołu odmawia wykonania zadania?

Wyobraź sobie taką sytuację. Zarządzasz zespołem. Wpada Wam niestandardowe zadanie zlecone przez centralę. Zadanie jest proste, ale czasochłonne i trudno dopatrzyć się w nim jakiejś wymiernej korzyści dla firmy, a tym bardziej dla waszego zespołu. Ale wykonać je trzeba. Do realizacji zadania wybierasz osobę, której zakres obowiązków i kompetencji jest najbardziej zgodny z nowym zadaniem, przedstawiasz mu/jej sytuację, a w odpowiedzi słyszysz:

- nie mam czasu zajmować się takimi głupotami.

Co zrobisz?

Dla wielu menedżerów i menedżerek zderzenie z odmową, czy nawet okazywaną niechęcią, jest trudne. Pracownik powinien przecież po prostu wykonywać swoje zadania i być zaangażowan_ w pracę. Jeśli się do mnie tak zwraca, to świadczy o brak szacunku i uznania mojego autorytetu.

Co gorsza, tradycyjne metody zarządzania, w których osoby zarządzające z powodzeniem korzystały z władzy nadanej hierarchią, przestały się sprawdzać i odchodzą już do przeszłości. Coraz więcej mówi się o przywództwie transformacyjnym i służebnym, które są odpowiedzią na zmieniające się charakter pracy i oczekiwania pracowników, czy też wyniki badań nad tworzeniem odpowiedniego środowiska pracy.

Jak więc radzić sobie w sytuacji, gdy ktoś nie chce wykonać zadania?

Krok 1 [najtrudniejszy?]: Zaakceptuj sprzeciw.

Zaakceptuj, że człowiek jest człowiekiem i ma swoje emocje, motywacje i potrzeby. Ma prawo być zmęczony, poirytowany, przybity. Ma prawo nie tryskać entuzjazmem, kiedy zadanie wydaje mu się trudne, nudne, jest przeciążony.

Krok 2. Sprawdź, jak się masz z odmową. Uważaj na oceny i dopowiadanie złych intencji.

“On jest taki leniwy”, “Ona podważa mój autorytet”, “Klapki na oczy i nic poza standardowe zadania”, “W głowie się poprzewracało - musi to zrobić i już” - te myśli nikogo nie wspierają. Odłóż je na chwilę na bok.

Zamiast tego, sprawdź - jak się masz w związku z tą odmową? Może czujesz irytację, złość, zmęczenie, smutek, rozczarowanie, ...?

I teraz kluczowe - jakich Twoich wartości, czy potrzeb dotyka ta odmowa? Co jest dla Ciebie ważne? Może zależy Ci na współpracy? A może na szacunku, dotrzymywaniu umów, efektywności?

Emocje są niebiznesowe?

Skupianie się na swoich emocjach może się wydawać “niebiznesowe”, jednak mocno do tego zachęcam. Autentyczność, jest jedną z kluczowych cech dobrego lidera/i - budującą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli nie poświecisz tej chwili, na zastanowienie się nad swoimi motywacjami, trudno będzie Ci autentycznie przewodzić.

Krok 3: Spójrz na odmowę z zaciekawieniem. Okaż empatię.

“Za każdym NIE, stoi TAK dla jakiejś potrzeby.” - to słowa Marshalla Rosenberga, doktora psychologii i twórcy Porozumienia bez Przemocy.

Zastanów się - o co ta osoba chce zadbać, odmawiając? Co jest dla niej ważne?

Krok 4: Spróbuj znaleźć wspólne rozwiązanie, mając w pamięci poprzednie kroki

Jak już wiesz, na czym Tobie zależy i jesteś gotowa/y spojrzeć na sprawę z perspektywy drugiej osoby, zacznij rozmowę.

Zapytaj, co się kryje za odmową?

Wyraź, co jest dla Ciebie ważne.

Poszukajcie rozwiązania.

Powodzenia!

Previous
Previous

Ciągle gasisz pożary? Poznaj narzędzia myślowe teorii ograniczeń

Next
Next

Dlaczego projekty się spóźniają?