Jak osiągać cele, które wydają się nieosiągalne? Poznaj Drzewo Ambitnego Celu (Prerequisite Tree)

Czym jest drzewo ambitnego celu?

Drzewo ambitnego celu (ang. Prerequisite Tree) to narzędzie logicznego myślenia teorii ograniczeń, pomagające w planowaniu działań, które prowadzą do osiągnięcia trudnych, ambitnych, a nawet nierealnych celów.

To plan działania, który pokazuje, co trzeba zrobić, aby pokonać przeszkody stojące na drodze do sukcesu.

Inne nazwy: drzewo warunków wstępnych, drzewo przeszkód, prerequisition tree, obstacles tree, ambitious target tree. Możecie tez spotkać się ze skróconą nazwą: PRT, od prerequisition tree.

Kiedy warto zastosować drzewo ambitnego celu?

Drzewo ambitnego celu przydaje się w sytuacjach, gdy organizacja (czy zespół) ma przed sobą jakiś ważny, ambitny cel i chce jasno określić kroki, jakie są potrzebne, aby go osiągnąć. Może to być wprowadzenie nowego produktu na rynek, znacząca poprawa procesów produkcyjnych, czy realizacja projektu.

.. ale nie tylko.

Drzewo ambitnego celu świetnie się sprawdza również w planowaniu własnej ścieżki rozwoju, czy ważnych spraw w życiu prywatnym (np. jak dojść do wymarzonego stanowiska w pracy, przebranżowić się, spokojnie się przeprowadzić, czy zrealizować jakieś wielkie marzenie).

Jak się przygotowuje drzewo ambitnego celu? Krótki opis kroków

  1. Jaki masz cel? Zdefiniuj jasny cel, który chcesz osiągnąć.

  2. Jakie przeszkody stoją na drodze do tego celu? Wypisz wszystkie przeszkody, które mogą utrudniać osiągnięcie tego celu.

  3. Co musi się stać, aby pokonać przeszkody? Dla każdej przeszkody określ, warunki, które są konieczne aby ją pokonać.

  4. Ułóż plan, który poprowadzi Cię do celu, bazując na przeszkodach i krokach niezbędnych do ich pokonania.

  5. Sprawdź! czy taki plan rzeczywiście ma szansę doprowadzić Cię do celu? Dlaczego zakładasz, że zaplanowane działanie spowoduje określony skutek? Czy tak na prawdę jest? A może potrzebne jest coś jeszcze?

Korzyści z wykorzystania drzewa ambitnego celu

Drzewo ambitnego celu to bardzo konkretna i przejrzysta roadmapa (w formie graficznej), obrazująca związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy serią zdarzeń, które muszą się wydarzyć, żeby osiągnąć cel.

Dzięki temu zespół (lub Ty) ma jasny plan działania, a wszyscy członkowie wiedzą, co dokładnie trzeba zrobić i w jakiej kolejności. To narzędzie nie tylko pomaga w organizacji pracy, ale także motywuje do działania, pokazując, że nawet największe przeszkody można pokonać.

 

Zobacz inne artykuły dotyczące narzędzi logicznego myślenia

Next
Next

Jak podejmować wspólne decyzje, żeby budować kulturę dialogu?